resim Sinop Üniversitesi


Ulaşım

Türkiye

Türkiye’ye havayolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşılabilir.

Havayolu, Türkiye’ye dünyanın her yerinden en hızlı ve güvenli ulaşımı sağlamaktadır. Türkiye merkezli havayollarından beş tanesi uluslararası uçuş yapmaktadır. Bunların en eskisi ve dünya çapında tanınır olanı Türk Hava Yolları’dır. Türkiye’nin ulusal havayolu şirketi olan Türk Havayolları, Aralık 2018 itibarıyla, 123 ülkede 257 şehre uçmaktadır. Bu sayı sürekli artmaktadır. Türkiye içinde ise 49 şehirdeki toplam 51 havaalanı Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı içindedir. Türk Hava Yolları’nın internet sitesine, https://www.turkishairlines.com adresinden ulaşılabilir.

Atlasglobal Airlines, Onur Air, Pegasus Havayolları ve Sun Express, uluslararası uçuş yapan diğer Türk havayolu şirketleridir.

Havayolu şirketlerinin fazla bagajdan ücret aldığı unutulmamalı, şirketlerin bagaj politikası önceden öğrenilmelidir.

Türkiye’nin uluslararası demiryolu bağlantısı, Avrupa ile Sofya ve Bükreş üzerinden sağlanmaktadır. Devlet Demiryolları, İstanbul ile Sofya (Bulgaristan) arasında günlük sefer yapmakta, yaz aylarında bu seferler Bükreş’e (Romanya) kadar uzatılmaktadır. Van çıkışlı trenle de İran bağlantısı sağlanmaktadır. Türkiye içinde de birçok noktaya tren veya hızlı tren ile ulaşım mümkündür. Devlet Demiryolları’nın yurtiçi ve yurtdışı seferleri ve rezervasyon için http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/trenler adresindeki internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’ye otobüsle gelmek isteyenler, Balkan ülkelerinin hemen hemen tamamı ile Almanya, Avusturya ve İsviçre’ye düzenli sefer yapan Türk otobüs firmalarını kullanabilirler. Bazı Avrupa ülkeleri ve Balkan ülkeleri yanında Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Irak gibi çevre ülkelere de otobüs seferleri yapılmaktadır.

 

Sinop

Sinop’a havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkündür. Sinop’ta demiryolu bulunmamaktadır.

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları, her gün karşılıklı olarak İstanbul-Sinop arasında yolcu taşımaktadır. Her iki havayolu da günde en az bir sefer düzenlemekte, yaz aylarında ihtiyaca göre sefer sayısı artırılmaktadır. İstanbul-Sinop arasında uçak yolculuğu ortalama olarak 1 saat 15 dakika sürmektedir. Havalimanın kent merkezine uzaklığı 8 km’dir. Havalimanı ile şehir merkezi arasında taksi veya ücretli servis araçlarıyla ulaşım sağlanmaktadır.

Sinop’a Türkiye’nin birçok şehrinden otobüs ile ulaşmak mümkündür. Otobüs seyahatlerinde, ulusal otobüs firmaları veya Sinop’un yerel firmaları tercih edilebilir. Otobüs seferlerinin sıklığı yaz aylarında artmaktadır.

Sinop’a yolcu taşıyan başlıca otobüs firmaları arasında Sinop Birlik, Sinop Türkay, Kamil Koç, Metro, Efe Tur, Tokat Yıldızı sayılabilir. Ayrıca Boyabat ve Gerze gibi büyük ilçelerin de yerel otobüs firmaları bulunmakta olup, bu firmalar bulundukları ilçeden sadece İstanbul’a sefer yapmaktadır.

Sinop-Ankara arası 415 km, Sinop-İstanbul arası ise 687 km’dir. Sinop otogarının şehir merkezine uzaklığı 6 km’dir. Otogardan şehir merkezine taksi veya minibüs ile ulaşılabilir. Şehir içi ulaşım minibüslerle sağlanmaktadır.sinop

adresAdres: Korucuk Köyü Trafo Mahallesi No:36 57000-SİNOP
telTelefon: 0(368) 271 57 57
postae-Posta:
posta
Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2015 |