resim Sinop Üniversitesi


Pratik Bilgiler

Para

Türkiye’nin ulusal para birimi Türk Lirası’dır. Kısaltması TL, simgesi ₺ işaretidir. Türkiye’de nakit veya kredi kartı kullanımı yaygındır. Seyahat çekleri genelde kabul edilmemektedir. Hemen hemen tüm bankaların ATM’leri yaygındır. Çoğu ATM, uluslararası kredi kartlarını veya banka kartlarını kabul etmektedir. Bu tür ATM’lerin üzerinde her bankanın kartının kullanılabileceğine dair bilgi bulunur. Hemen hemen tüm ATM’lerin menülerinde İngilizce seçeneği vardır. Birçok işletmede uluslararası kredi kartları kullanılabilir.

 

Katma Değer Vergisi

Türkiye’de satılan hemen hemen her üründen belirli oranlarda alınan Katma Değer Vergisi, genellikle fiyatın içindedir. Ancak bazı işletmelerde Katma Değer Vergisi fiyat etiketlerine eklenmemiş olabilir. Bu durumda vergi ücretin ödenmesi sırasında ayrıca fiyata ekleneceğinden satın alınan ürünün fiyatı etiket fiyatından farklı olacaktır. Yaygın uygulama fiyatın vergiyi de içermesi olmakla birlikte bundan emin olmakta fayda vardır.

 

Elektrik

Türkiye’de elektrik şebekesinde 220 volt, 50 hertz alternatif akım (AC) kullanılır. Duvar prizleri Avrupa standartlarına uygundur.

 

Türkiye’de Resmi Tatil Günleri

Türkiye’de cumartesi ve pazar günleri hafta sonu tatili olup resmi daireler bu günlerde kapalıdır. Resmi kurumlar dışındaki işyerlerinin çoğu cumartesi günleri açıktır. Pazar günleri ise bir kısmı açıktır. Milli bayramlar, dini bayramlar ve diğer belirli günlerde resmi tatil uygulaması vardır. Resmi tatil günleri ve tarihleri şunlardır:

1 Ocak: Yılbaşı Tatilidir.

23 Nisan: Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihidir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır.

1 Mayıs: Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanmaktadır.

19 Mayıs: Atatürk’ün Samsun’a çıkış tarihi olan 19 Mayıs, Kurtuluş Savaşı’nın başlangıç tarihi kabul edilir. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

15 Temmuz: Demokrasi Bayramı olarak kutlanmaktadır.

30 Ağustos: Türk Kurtuluş Savaşı’nın son halkası olan savaşın kazanıldığı tarihtir. Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

29 Ekim: Cumhuriyet’in kuruluş tarihidir. Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanılmaktadır.

Ayrıca iki dini bayram boyunca resmi tatil uygulanmaktadır. Dini bayramlar, Hicri Takvim olarak adlandırılan ay takvimine göre kutlandığından, güneşe göre düzenleniş Miladi takvimde sabit karşılıkları yoktur, her yıl 10 ya da 11 gün öne gelirler. Her iki dini bayramda resmi tatil, bayramın başlangıcından önceki günün öğle tatilinde başlar. Dini bayramlardan Ramazan Bayramı üç gündür. Kurban Bayramı ise dört gündür.

 

Yerel Saat

Türkiye’nin bulunduğu saat dilim: UTC/GMT + 3’tür.

 

Telefon ve İnternet

Türkiye’de mobil telefon kullanımı çok yaygın olup sabit telefonlar önemini kaybetmiştir. Üç farklı mobil telefon operatörü ülkenin tamamında hizmet vermektedir. Türkiye’nin uluslararası telefon kodu 90’dır. Sabit telefonları şehir dışından aramak için yedi rakamlı telefon numarasından önce o şehrin üç rakamlı telefon kodunu da tuşlamak gerekir.

İstanbul’un Asya yakasının telefon kodu 216, Avrupa yakasının kodu ise 212’dir. Ankara’nın telefon kodu 312, Sinop’un kodu 368’dir.

Türkiye’nin diğer şehirlerinde kullanılan telefon kodlarına XXX adresinden ulaşabilirsiniz.

Acil durumlarda gerekli olabilecek telefon numaraları

  • Trafik                    154
  • Polis                      155
  • Jandarma            156
  • İtfaiye                  110
  • Ambulans           112


sinop

adresAdres: Korucuk Köyü Trafo Mahallesi No:36 57000-SİNOP
telTelefon: 0(368) 271 57 57
postae-Posta:
posta
Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2015 |