resim Sinop Üniversitesi


İklim

Türkiye

Ilıman kuşak ile subtropikal kuşak arasında yer alan Türkiye geniş bir coğrafyada yayılmış olduğundan farklı iklim bölgelerinden oluşur. Genel olarak kıyı bölgelerinde denizlerin etkisiyle daha ılıman iklim, iç kesimlerde karasal iklim özellikleri görülür. Türkiye’de; karasal iklim, Akdeniz iklimi, Marmara iklimi ve Karadeniz iklimi olmak üzere dört iklim tipi vardır. Sinop, genel olarak Karadeniz iklim tipinin etkili olduğu bir coğrafyada bulunmaktadır. Ancak dağların güneye bakan bölümleri karasal iklimin etkisindedir.

Sinop

Genel olarak, Sinop’ta Batı-Doğu doğrultusunda uzanan dağların kuzeye bakan bölümleri Karadeniz iklim kuşağının, güneye bakan bölümleri karasal iklim kuşağının etkisindedir. Bölgesi'nin kıyı ve dağların kuzeye bakan kesimleri ile Marmara Bölgesi'nin Karadeniz kıyı kuşağında etkilidir.

Sinop şehir merkezinde, en soğuk ay şubat, en soğuk aylar ocak ve şubat, en sıcak aylar temmuz ve ağustostur. Ocak ayı ortalaması 7 0C, Şubat ayı ortalaması 6,6 0C’dir. Temmuz ayı ortalaması 22,7 0C, Ağustos ayı ortalaması 23,1 0C olarak ölçülmüştür. Sinop şehir merkezindeki yıllık sıcaklık ortalaması 14,1 0C’dir. En düşük sıcaklık –8,4 0C, en yüksek sıcaklık 34,5 0C olarak ölçülmüştür. Bu değerler şehir merkezi için geçerli olup, kırsal ve dağlık alanda sıcaklık değerleri değişebilmektedir.

Sinop, genelde yılın her ayı yağış almakla birlikte sonbahar ve kış aylarında yağış miktarı fazladır. Yıllık yağış ortalaması 686 mm’dir. Kıyı bölgelerinde nem oranı yüksektir. Dağlık alanlara kar yağmakla birlikte şehir merkezine nadiren kar yağmakta ve kısa sürede erimektedir.sinop

adresAdres: Korucuk Köyü Trafo Mahallesi No:36 57000-SİNOP
telTelefon: 0(368) 271 57 57
postae-Posta:
posta
Copyright © | T.C. Sinop Üniversitesi | Tüm Hakları Saklıdır | 2015 |